החדר האינטימי שלהם – הטיפים הטובים ביותר – איך לעצב חדרי ילדים, נוער ומתבגרים

32

מסקר שערכתי בקרב לקוחותיי בתחום עיצוב והלבשת הבית, גיליתי להפתעתי שישנם שני נושאים מרכזיים שעלו בקרב לקוחותיי כשאלות, במיוחד כשהגענו לשלב תכנון ועיצוב חדרי הילדים:

האחד – איך לגרום לילד שלנו לישון לילה שלם בחדרו, בלי שבאמצע הלילה תתחיל "נדידה לילית" לחדרההורים.והנושא השני – איך לגרום לילד לאהוב את החדר שלו ולארח חברים בחדרו? איך לעזור לו לשפר את המיומנויות החברתיות שלו?

לכאורה, נשמע שמדובר בשני נושאים שהם לחלוטין התנהגותיים, אבל מהר מאוד הבנתי, שיש קשר הדוק בין עיצוב נכון של חדרי ילדים לבין מתן מענה לאותן השאלות.

החדשות הטובות הן שזה ניתן, זה אפשרי, זה לא בשמיים, והחדשות הטובות עוד יותר הן, שאין כמו חופשת הקיץ כזמן מצוין לבצע שינויים, שיפוצים, שדרוגים בבית ובחדרי הילדים בפרט. וכשמדובר בעיצוב מחדש של חדר הילדים, חופשת הקיץ היא זמן נהדר והזדמנות פז להוביל לשינוי עיצובי בחדר שיוביל  גם לשינויי דפוסי התנהגות של הילדים.

בוא נדבר תחילה על איך לגרום לילד לישון בחדרו בשלווה לילה שלם….

צמצמו רעשים ויזואליים:

1

חדר הילדים הוא המקום בו הם מבלים את רוב שעות היום  ילדים מתעוררים באמצע הלילה. זה קורה לכולם.אבל כשהחדר עמוס בגירויים תמידיים, אין פלא שהילד בוחר באופן מיידי לנדוד לישון במיטת ההורים. הוא מחפש את השקט. השלווה. למעשה כל מה שצריך זה פעולה של סדר וניקיון אנרגטי של החדר:  פינוי משחקים שכבר אין בהם שימוש, ספרים שכבר אינם תואמים לגילם, ריהוט שכבר לא רלבנטי ואינו שמיש. .תמסרו. תתרמו. יהיה מי שישמח לקבל אותם.

מיטה – התנאי הבסיסי לאיכות שינה

שאלתי ילדים ומתבגרים, מה הדבר הראשון שהם רוצים לשנות בחדר – כולם ענו לי פה אחד: מיטה. ולא סתם. מיטה וחצי. של גדולים.

כן, הילד רוצה להרגיש כמו גדול. כמו שלהורים יש מיטה גדולה יותר וגם אולי לאחים הגדולים בבית.

מיטה וחצי היא מיטת הנוער הפופולארית ביותר כיום, ברוחב 1.2 – 1.4 מ'. זו מיטה שתלווה את ילדכם גם בשנים הבאות, ותהפוך לאטרקציה אצל חברים שיבואו להתארח.שתפו את הילד בהחלטה ובבחירת המיטה וצבע הריפוד. המעבר ממיטת ילדות למיטה בוגרת יותר, הוא תהליך שמתמיר שינוי התנהגותי גם אצל הילד. 

ארון בגדים–חשוב לבדוק האם הארון שרכשנו לפני כמה שנים עדיין מכיל את כל צרכיו מבחינת אחסון הבגדים ואחסון בכלל. במידה וכן – אם הארון בצבע ניטרלי, שינוי קטן כמו החלפת ידיות ילדותיות (פרחים, מכוניות וכו') לידיות אחרות במראה בוגר או מודרני יותר, יכול להשוות לארון מראה בוגר ועדכני יותר. תתיחסו לארון לא רק כמקום אפסון לבגדים, אלא כאופציה לאחסון חפצים אחרים בחדר.

כעת, אפשר להמשיך ולעצב את החדר כך שיהיה אטרקטיבי, אסתטי, פונקציונאלי – ויותר מכל ,חדר שהילד ישמח לארח בו חברים. הנה  כמה טיפים שיעזרו לנו בכך:

תנו לקירות לדבר:

12

זה הזמן להיפרד מציורי הקיר הישנים. המלצתי,  לבחור בצבע בהיר וניטרלי לקירות החדר, כשקיר בולט בחדר יכול לשמש "קיר כוח" או "קיר נושא" ועליו לבחור או צבע מודגש או חיפוי קיר נוסף, לדוגמא: טפט שנבחרבהתאם לנושא מסוים (גרפיטי, ציורי מנדלות ועוד) יכול לאפיין מידית את החדר. חיפוי קיר בטפט שעם מקורי – יכול להוות פתרון שהוא גם אסתטי וגם אקוסטי לחדרו של נער שמנגן או אוהב לשמוע מוסיקה. יצירתי של המתבגר.

תחביבים ותחומי עניין ועסוק של הילד

8

חדרם של הילדים והמתבגרים הוא עולמם הפרטי והאינטימי, ואמור להביא לידי ביטוי את תחומי העניין והעיסוק שלהם. ילדים שמתחרים בסוגי ספורט שונים וזכו במדליות – זה המקום להעצים את הילד ולתת במה נאותה לפרסים, למדליות ולאותות הוקרה. ילד שמתעניין במוסיקה –  קחו את תחום העניין שלו כנושא מוביל בעיצוב החדר. 

משנה מקום משנה מזל. – לעתים, שינוי מיקום של רהיטים בחדר משנה את הפרספקטיבה ואת מראה החדר. בדקו מחדש מיקום נכון של המיטה. יצרו לילד פינת עבודה עם שולחן עבודה ומחשב וכיסא המותאם לגילו. טלוויזיה בחדר הילדים – בהתאם להשקפת עולמם של ההורים, אבל במידה וכן – תלו את הטלוויזיה בקיר כשכל החיווטים מוסתרים בקיר.

תאורה נכונה בחדר. – זה הזמן להחליף את מנורת הדולפינים החיננית מהילדות ולהחליף אותה בגוף תאורה המתאים לחדר. כיום כבר לא משתמשים בנורות הלוגן או פלורסנט,. היום משתמשים בגופי תאורת לד, שהיא חסכונית יותר ומקנה תאורה נקיה ושוטפת לכל חדר. בחרו לו גוף תאורה שיתאים לו ולסגנון החדר ולא לשכוח גם גופי תאורה לקריאה או לאווירה בחדר.

לחשוב מחוץ לקופסא

30

כשמדובר בפתרונות יצירתיים לאחסון ואפסון בחדר:  שידות אחסון בצד המיטה, לא חייבות להיות שידות "רגילות": סל ברזל ועליו פלטת עץ שימש יכול לשמש גם לאפסון וגם כשידת לילה שעליה מנורת קריאה, לדוגמא. ארגז צהלי ישן שניתן לרכוש בשוק הפשפשים – יכול לשמש לאחר צביעה, הוספת גלגלי עצר וחלוקה פנימית – להיות לרהיט רב שימוש בחדרו של הילד: חשבו כל הזמן על כך שבחדר הזה הילד אמור וירצה לארח חברים. צרו פינות ישיבה ואירוח קטנות ונוחות, לדוגמא פופים קטנים שבאים היום במגוון צורות וצבעים.

19

טקסטיל בחדר כאמצעי נהדר למראה משלים

3

עולם הטקסטיל מאפשר לנו מגוון נרחב למדיי של בדי ריפוד, טקסטורות וצבעים שיכולים להוסיף צבע ואפיון לכל חדר וחדר בבית. וילון על חלון בחדר, בחירת נכונה של טקסטיל, מאפשרת לנו להוסיף צבע, מרקמים שונים, אופי ושמחה למראה החדר. כריות נוי בצבעים שונים,  שטיח קטן בצד המיטה – כל אלה מוסיפים חמימות, אופי וסגנון.יצירתיות. בחירת טקסטיל יכולה לבוא לידי ביטוי גם בריפוד כסא ישן, צביעה מחדש של הכיסא ובחירה מותאמת לסגנון החדר בבד ריפוד..

5 

יצירתיות, יצירתיות ועוד יצירתיות– בכל הקשור לדקורציה בחדר, או בתצוגה של אוספים או תכשיטים, נסו להיות מקוריים. בחדר של בנות בחרתי לתצוגת התכשיטים – במסגרות ישנות של תמונות, אליהן חיברתי רשת לולים שניתן למצוא בכל טמבוריה. הוספתי ווי תליה פשוטים, וזו דרך יצירתית, מקורית לתלות את העגילים, התכשיטיםוכו'.

כאשר אנו משתפים את הילדים בבחירות הקשורות לחדר שלהם, תוך ניווט שלנו לאורך כל התהליך, זה מעצים את הילד. יתרה מכך, הוא ירצה יותר ויותר לארח חברים ולהתגאות בחדר שלו! מהר מאוד תגלו "עליה לרגל" של חברים שירצו לראות את החדר, וירצו גם הם חדר כמו של הילד שלכם, וזה קרה וקורה לי בכל פעם שאני מעצבת חדר לילדים או למתבגרים…ויתרון נוסף שקורה "על הדרך"- הילדים  גם יתחילו להקפיד קצת יותר על הסדר בחדר….

עיצוב בעיני הוא תהליך שמטרתו להעצים את תחושת היש והשפע בחיינו. זהו תהליך שלכאורה מתחיל

מהחוץ, אך מקרין ומשפיע לאין ערוך על התוך והפנים שלנו. זהו תהליך שמיטיב עם המקום בו אנו חיים.

זה לא בשמיים, זה לא בלתי ניתן לביצוע, וגם בתקציב שהוא מוגבל ומוגדר מראש, וגם בחדרים שנראים קטנים – ניתן לחולל שינויים אדירים. יצירתיות ומחשבה מחוץ לקופסא, הם המפתח לכל אלה. מהניסיון שלי בשטח, הן כאמא והן כמעצבת ומלבישת בתים – אני יודעת שזה עובד.

אתם מוזמנים להתרשם מתמונות ממבחר חדרי ילדים, מתבגרים ונוער שעיצבתי –