איך עושים בית? סיפור בשני פרקים על תהליך שיפוץ ועיצוב בית משפחה בנס ציונה.

פרויקט שיפוץ ועיצוב דירת מגורים בנס ציונה – חלק א'

משפחת מ' היא משפחה שאוהבת טיולים ומסעות בעולם. אם המשפחה, לביאה בכל רמ"ח איבריה, אמונה על ארגון המסעות המתוכננים להקפיד ולהפליא. הם גרים בבית למעלה מ-13 שנים. עם כניסתם לבית לראשונה, ערכו שיפוץ הכרחי ללא ליווי של מעצבות, והחליטו לחכות לרגע הנכון לעשות את זה "כמו שצריך". והזמן הנכון אכן הגיע.

הצבעים ששלטו בבית היו צהובים וכתומים, רמז מעודן לאופיים של בני הבית… אם המשפחה ביקשה להרגיע את המראה והצבעים. הם ביקשו שביתם יהיה רגוע, שקט. בית שיהווה עבורם נמל בית לנחות בו לאחר מסעותיהם, ומקום מנוחה ונסיקה למקומות חדשים.

כך היה נראה הבית לפני (תקליקו על התמונה כדי שהיא תפתח):

אז מה היה לנו שם לעשות מבחינת שיפוץ:

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%aa-%d7%a1%d7%9c%d7%95%d7%9f-%d7%9c%d7%a4%d7%a0%d7%99-%d7%aa%d7%97%d7%99%d7%9c%d7%aa-%d7%a9%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%a5

החלפת תריסים לתריסים חשמליים בכל הבית. החלפת ויטרינה בסלון. הזזת מיקום דלת בחדרה של הבת כדי לאפשר מקום לארון בגדים גדול יותר וניצול מקסימאלי של החדר. סגירת נישה לא ברורה בחדרה השל הבת. ביטול חדר ארונות ביחידת ההורים – שבירת הקיר ובניית שני ארונות בגדים, אחד מול השני. התקנת פרקטים בחדרים. תכנון עבודות נגרות שונות בבית (ארונות, מזנון בסלון). שינוי נקודות מאור בכל הבית. התקנת מזגנים חדשים. צביעה, רכישת גופי תאורה. רכישה של ריהוט חדש לסלון ולפינת האוכל. עיצוב מחדש והום סטיילינג לכל הבית ולחדרי השינה.

כך נראה היה הסלון בסיום התהליך:

2

1

4

בכל בית חשוב לי לשאול את בעלי הבית לגבי אוספים. תחביבים. דברים שחשוב להם לשמר ולשמור. אני מאמינה שכל אלה צריכים לבוא לידי ביטוי בעיצוב הבית מחדש. אלו סימני הדרך שהחיים השאירו בידנו. זכרונות. חוויות. חלק ממי שאנחנו.

אצל משפחת מ' היו אלה שתי הכורסאות העתיקות משנות ה-30 שהיו שייכות לסבתה של בעלת הבית. היה ברור לי שהן הולכות להיות חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית מחדש. כדי לחדש ולרענן את מראה הכורסאות, מלבד בחירה והיצמדות לפלטת הצבעים שנבחרה לבית, בחרתי בבד ריפוד בעל טקסטורה קלאסית של מדליונים, אך בשני צבעים רעננים ומפתיעים. השילוב הזה, בצירוף עם הספה הפינתית שביקשו בעלי הבית – ענו לבקשה נוספת של בעלי הבית: לשלב בין ישן לחדש; להוסיף נגיעות וינטאג' מעודנות בעיצוב עדכני. וכך זה נראה:

3

6

בעלי הבית מאוד אוהבים את מראה המטבח הפתוח הנשקף מכל פינה בבית. את ארונות המטבח בנה עבורם נגר לפני מספר שנים. מצב הארונות מעולה והמטבח אכן נראה כחדש. במקום הנטייה הכמעט ברורה לצבוע ולחדש ארונות מטבח גם כשלעתים לא ממש נדרש, החלטנו להשאירו כמו שהוא ביופיו, והחלטנו לשלב אותו ואת מראה העץ גם בנגיעות טבעיות נוספות בסלון ובפינת האוכל:

23

16

 

וגם פינת העבודה, ממנה חולשת בעלת הבית על כל הנעשה בבית, זכתה לרענון וחידוש:

22

 

מזנון מעץ אלון מולבן תוכנן ונבנה על ידי נגר, כך שיתאים לדרישות ולצרכים של בעלי הבית. בחרתי לחפות קיר זה בטפט בהיר בדוגמת רקמה עדינה, שהוסיפה עוד נגיעה רכה ומרומזת לוינטאג', כפי שביקשנו בעלי הבית:

21

28

15

הום סטיילינג זה גם לדעת לדייק בפרטים הקטנים: חזרה בנגיעות של צבע בחלק מהאקססוריז לבית, ,תבנית – דוגמה החוזרת גם בשטיח וגם באגרטל וגם במפה שעל שולחן פינת האוכל… כל אלה אינם יוצרים מראה של "סט", אלא רמיזות קטנות שלמעשה "תופרות" את כל החלקים לכדי שלם. ככה יוצרים הרמוניה.

18

פינה נוספת שהיתה מאוד חשובה לבעלי הבית, נמצאת ממש בכניסה לבית. שם יצרנו קיר תמונות משפחתיות. לחלק מהתמונות אף עבר היסטורי נחשב ביותר.. תמונות מהמכבייה הראשונה שהתקיימה בארץ, בה מופיעים סביה של בעלת הבית. אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדנו…

21-1

אני מאמינה בשילוב בין חדש / עדכני לישן. רהיטים ופרטי וינטאג' ושילובם בעיצוב הבית מחדש , יוצרים מראה חם והרמוני. על אחת כמה וכמה כשמדובר בפריטים שעברו בבית או במשפחה מדור לדור, או אפילו רהיטים ופריטים שרכשנו מזמן ועברו איתנו כברת דרך ומעברי דירות וכאלו שיש להם משמעות סמלית או רגשית עבורנו. זו מה שמוסיף חמימות לבית.

גם בבחירת גופי התאורה לבית, הקפדנו לשלב בין חדש לישן. גופי התאורה בסלון ובפינת האוכל הם עדכניים במראם וחדשים לגמרי. גוף התאורה המעודן להפליא בסגנון ארט דקו שמעל למראה בפינת הקונסולה, בין פינת האוכל למטבח, נרכש… סליחה… בואו נודה על האמת… כמעט נחטף על ידי מהחנות של יוסי מנורות קמחי בשוק הפשפשים… השילוב של גוף התאורה העדכני של פינת האוכל בסמוך לזה שמעל הקונסולה…. נתן מראה מדויק יותר לפינה זו. עידון. אלגנטיות.

19

20

בפוסט הבא אכניס אתכם לחדרי השינה בבית. לכל אחד מהם סיפור משלו. לכל אחד מבני הבית היה חשוב שנדייק  בבחירות ושנביא לידי ביטוי את אופיים האישי בעיצוב החדרים. מה גם שבבית הזה גרים מתבגרים…

 "אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי..".
(נו תקליקו. יהיה גם לכם שמח)
אני מקווה שהצלחנו להוסיף שמחה לבית הזה באמצעות הבחירות שבחרנו, והשילובים בין חדש וישן. בין ההוה והעתיד לבין זכרונות משפחתיים. את השיר הזה אני מקדישה ל-ר' אם המשפחה. לכבודה, לכבוד סבתה מינה, לכבוד הנשים היפות והחזקות שבנו את הארץ הזאת!

רוצים לספר את הסיפור שלכם דרך עיצוב הבית שלכם? רוצים בית כמו מקטלוג? רוצים להביע דרך עיצוב הבית את הסיפור האישי שלכם? למה אתם מחכים…. אני יכולה להיות כבר בדרך אליכם.